Sve reke Srbije pripadaju slivovima triju mora: jadranskog mora, egejskog mora i Crnog mora.
Crnomorski sliv
Površina Crnomorskog sliva u Srbiji je najveća, pokriva površinu od 81,261 km² ili 92% teritorije Srbije. Sve veće reke Srbije pripadaju ovom bazenu Tisa, Sava, Velika Morava, Drina i sve se one preko Dunava ulivaju u Crno more.
Jadranski sliv
Jadranski sliv u Srbiji zahvata površinu od 4,500 km² ili 5% od površine Srbije. Ovaj bazen obuhvata zapadni deo Kosova i Metohije, sa rekom Beli Drim, koja se u Albaniji spaja sa Crnim Drimom i onda se stvarajući reku Drim ulivaju u Jadransko more.
Egejski sliv
Najmanji od tri sliva je Egejski sliv sa površinom od 2,650 km² što je 3% od teritorije Srbije. Egejski sliv pokriva južni deo Srbije do granice sa Makedonijom i Bugarskom. Ovaj sliv obuhvata slivove triju reka Lepenac, Pčinja i Dragovištica. Lepenac i Pčinja se ulivaju u reku Vardar u Makedoniji, a Dragovištica se uliva u reku Struma u Bugarskoj, i naravno, sve tri preko utoka u Egejsko more.

Dunav – Najduža reka u Srbiji
Kralj evropskih reka protiče kroz čak 10 država i druga je najveća reka na kontinentu, odmah nakon Volge. Na svome dugačkom putovanju od Nemačke do Ukrajine pridobio je preko deset različitih imena i nadimaka. Za Srbiju je Dunav od davnina bio reka od izuzetnog značaja. Na njemu su se rađale prve civilizacije na ovim prostorima, poput tajanstvene kulture Lepenskog Vira. Rimljani su uz njega gradili putevi, a i do današnjih dana se mnogi važni centri nalaze na obalama ove moćne reke.
Uvac – Najlepša reka Srbije
Rečica koja vijuga kroz prelepe krajolike između Zlatibora i Zlatara možda nije jedna od najvećih reka u zemlji, ali je slavu stekla svojom neverovatnom lepotom. Karakteristični meandri Uvca nalaze se na mnogim razglednicama i blogovima koji predstavljaju Srbiju i privlače mnoge turiste koji žele da ovom prizoru prisustvuju uživo.
Na ovoj maloj reci izgrađene su čak dve hidroelektrane, Kokin Brod i Uvac, a za njihovu potrebu napravljena su i tri veštačka jezera, Sjeničko, Zlatarsko i Radoinjsko jezero.
Drina – Hladni biser Bajine Bašte
Drina, neukrotiva lepotica zapadnih predela Srbije, meandrira kroz predele koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Poznata je po svojoj neobičnoj smaragdnoj vodi i božanstvenom izgledu njenih kanjona, čiju lepotu ni pokušaj kroćenja branama nije mogao narušiti. Iako spada među najhladnije reke u Srbiji, rado je posećene tokom cele godine. U nastavku bloga saznajte kako i gde ju je najbolje iskusiti.
Nekada je Drina u narodu bila poznata i pod imenima Zelenika i Zelenka.
Ibar – Najbolji brzaci Srbije
Brzi, skakutavi brzaci i bukovi Ibra stvaraju sliku koja je više nego upečatljiva. Predeli i uske klisure koji je okružuju čine božanstvene tačke za izlet u prirodi. Krajevi oko Ibra poznati su i pod nazivom Dolina kraljeva, zbog velikog broja vrednih srednjovekovnih spomenika koji čuvaju sećanje na doba kada su Nemanjići hodili ovim prostorima. Prosečna dubina reke je 4 metra, zbog čega je i ljubitelji splavarenja i raftinga rado posećuju.
Na reci Ibar nalazi se 10 hidroelektrana. Pregrađivanjem reke nastalo je jezero Gazivode.